
Tietoja kohteesta Salih Özcan
Salih Özcan
Salih Özcan on turkkilainen keskikenttäpelaaja Borussia Dortmundille Bundesliigassa 1 ja 28-vuotiaana tuo pelaajana odotettavissa olevan kypsyyden ja kilpailuosaamisen tasapainon hänen alkuvuosinaan.Hän on keskeinen läsnäolo eikä otsikkoa keräävä hyökkääjä, ja hänen arvonsa piilee kontrollissa, kattavuudessa ja kurinalaisuudessa, jota keskikenttäpelaajia pyydetään tarjoamaan pitkän kauden aikana.
Hänen roolinsa liittyy tyypillisesti kentän keskustan vakauttamiseen. Se voi tarkoittaa puolustuksen seulontaa, joukkueen auttamista saamaan muotonsa takaisin, kun hallinta on menetetty ja tarjoaa yksinkertaisen kanavan, kun peli tarvitsee rauhallista. Keskikenttäpelaajalle korkean intensiteetin puolella kyky ymmärtää tiloja ja reagoida nopeasti on usein tärkeämpää kuin upeat hetket.
Keskikentän vastuut
Özcanin turkkilainen tausta asettaa hänet jalkapallokulttuuriin, joka arvostaa energiaa, sitoutumista ja tunneintensiteettiä, mutta seuratasolla hänen työtään muokkaa rakenne ja ajoitus. Borussia Dortmund toimii liigassa, jossa siirtymät ovat nopeita ja keskikentän tilat ovat kovassa kiistassa, joten asemassaan olevan pelaajan on luettava peli hyvin ja suoritettava jatkuvasti paineen alla.
28-vuotiaana hän on tarpeeksi vanha, jotta hänen odotetaan osallistuvan auktoriteetilla, mutta silti riittävän nuori pysyäkseen hyödyllisenä osana urheilullisuutta arvostavaa ryhmää. Tämän tyyppisiä keskikenttäpelaajia luotetaan usein, koska he tekevät vaikeaa, joskus epälamorista työtä, joka tukee joukkueen rytmiä. Niiden merkitys on usein selkein, kun he ovat poissa.
Özcanille näkymät ovat yksi jatkuvasta hyödyllisyydestä kilpailukykyisessä Bundesliigassa.Jos hän jatkaa tasapainon ja hallinnan tarjoamista, hän voi pysyä luotettavana vaihtoehtona seuralle, joka tarvitsee keskikenttäpelaajat, jotka ymmärtävät huipputason jalkapallon sekä puolustus- että taktiset vaatimukset.
Uusimmat uutiset
Usein kysyttyjä kysymyksiä
Keskikenttäpelaajana pelaa Salih Özcan.
Salih Özcan pelaa tällä hetkellä Borussia Dortmundissa.
Salih Özcan edustaa Turkkia.
Salih Özcan syntyi 11. tammikuuta 1998 ja on 28-vuotias.